TURČ. ŠTIAVNIČKA. Pani Mária z Turčianskej Štiavničky má takmer deväťdesiat rokov a vybavuje si domov dôchodcov. Z rodiny už nemá nikoho, kto by jej pomohol a vlastné deti nikdy nemala. Ako sa hovorí, niet nad dobrého suseda. Našťastie to platí aj v jej prípade. So susedom Jánom vychádza stará pani veľmi dobre a ako nám sám povedal, nemohol by sa pozerať, ako by si bez pomoci v takom pokročilom veku mohla vybavovať hŕby papierov a behať po vyšetreniach.
Lekári zinkasovali od starenky stovku eur
„Susedka je 89-ročná žena, bezdetná a prakticky nemá nikoho, kto by sa o ňu postaral. S manželkou sa pri nej striedame aj štyrikrát do dňa. Takže domov dôchodcov by sa jej veľmi zišiel, bez dohľadu by nevydržala," hovorí sused Ján. Na všetky vyšetrenia, ktoré musela absolvovať, išiel s ňou. „Boli sme u internistu, na ortopédii i neurológii. Takmer všade od nás vypýtali poplatok za vyšetrenie. Niekde 20 eur, niekde 17 eur. Nie je to málo," zhodnotil Ján. Situáciu, v ktorej sa ocitla jeho susedka, zobral ako svoju vlastnú. Nezdalo sa mu, že by starí ľudia mali za vyšetrenia, na ktoré ich poslal ich obvodný lekár, platiť. Informoval sa preto na Žilinskom samosprávnom kraji. Napokon zistil, že lekári peniaze od svojich pacientov na tento účel brať nesmú.
Peniaze jej museli vrátiť
Ak už sa však stane takáto vec, ľudia majú právo na preplatenie takýchto nákladov. Málokto však o tom vie. Vysvetlenie sme našli v zákone o sociálnych službách. Samosprávny kraj uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, teda lekárovi, zdravotné výkony na účely posúdenia odkázanosti na sociálnu službu. V praxi to znamená, že ak lekár peniaze zobral, v žiadosti o posúdenie odkázanosti treba doplniť všetky záznamy o vyšetreniach a poslať ju na príslušný referát ŽSK. Zo zákona ich musia preplatiť. Urobil tak aj Ján a pani Márii potom niektorí martinskí lekári vrátili poplatky za vyšetrenia naspäť.
Nový zákon má veľa otáznikov
Aj v Turci sú zriadené sociálne centrá, ktoré poskytujú bezplatné poradenstvo pre situácie, aké sme popisovali. „Najmä po prvom januári, keď bol prijatý nový zákon, k nám chodia ľudia s prosbami, ako tlačivá vypĺňať správne a sťažujú sa, že vybavovanie domova dôchodcov je po novom zbytočne náročné a byrokratické," hovorí Alena Matejová z jedného zo sociálnych centier v Martine.
Ľudia za ňou chodia aj s ďalšími otázkami. Pýtajú sa napríklad, čo je prednostné vybavenie u lekára a či sa za to platí. Hovorca ŽSK Peter Kubica nás informoval, že za prednostné vybavenie sa považuje telefonické alebo mailové objednanie u lekára na určitý termín. Toto sa spoplatňuje. Cenník si stanovuje každý lekár individuálne.
Iný problém predstavovalo rozhodnutie kraja o odkázanosti na sociálnu službu. Ľudia sa vraj sťažovali, že s týmto potvrdením v sociálnom zariadení nič nevybavia, pretože je neplatné. Pravdou je, že rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu má len informatívny charakter a občan sa voči nemu môže odvolať. Jeho platnosť je 15 dní. V prípade, že je spokojný s rozhodnutím, musí si na kraji požiadať o právoplatné potvrdenie a až s tým môže ďalej pokračovať vo vybavovaní sociálneho zariadenia.
Ako vybaviť domov dôchodcov
Občan požiada o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu obec alebo VÚC. Potom musí absolvovať všetky potrebné vyšetrenia, na ktoré ho pošle jeho obvodný lekár. Obec alebo VÚC potom posúdi na základe lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti jeho odkázanosť na sociálnu službu a vydá o tom rozhodnutie.
Ak občan dostane právoplatné rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu, požiada príslušnú obec alebo VÚC o jej poskytnutie. Tam sú povinní poskytnúť mu sociálnu službu vo svojom zariadení alebo ju zabezpečiť v inom. Ak obec alebo mesto nemá zriadené zariadenie pre seniorov, požiada VÚC o poskytnutie tejto sociálnej služby pre daného občana. Ak to nie je možné ani tak, občan bude zaradený do poradovníka čakateľov toho zariadenia, o ktoré prejavil záujem.
(kov)