MARTIN, TURČ. TEPLICE. Dielo predstaviteľa slovenskej výtvarnej moderny Mikuláša Galandu sa volá Žena s dieťaťom na červenom pozadí a pochádza z rokov 1937 - 1938. Jeho nový majiteľ si ho včera kúpil na dražbe v bratislavskom hoteli Crowne Plaza za vyvolávaciu cenu 90 tisíc eur. Podľa riaditeľky Turčianskej galérie Jaroslavy Kováčovej je kúpa tohto obrazu určite dobrou investíciou.
„Obrazy Mikuláša Galandu, ako aj ostatných predstaviteľov slovenskej výtvarnej moderny, sa budú časom zhodnocovať," povedala pre MY Turčianske noviny J. Kováčová, pričom obrazy z tohto umeleckého smeru prirovnala ku diamantu.
Žena s dieťaťom na červenom pozadí je tak druhým najdrahším slovenským obrazom. Rekord slovenského autora si stále drží Ľudovít Fulla, ktorého obraz V poli na jeseň vydražili minulý rok za 99 581,76 € (3 mil. Sk). Ďalšie obrazy Mikuláša Galandu si záujemcovia môžu pozrieť aj v Galérii Mikuláša Galandu a Turčianskej galérii v Martine, kde má autor stále expozície.
Mikuláš Galanda
Mikuláš Galanda, maliar, grafik a ilustrátor sa narodil 4. mája 1895 v Malej Vieske, v dnešných Turčianskych Tepliciach. Život aj autorovu tvorbu poznačila ťažká choroba, ktorá spôsobila, že mu museli amputovať jednu nohu. Základné kamene Galandovho umeleckého diela boli položené už v období dvadsiatych rokov a najmä v rokoch 1926-1927 sa u neho objavilo viacero tematických motívov, ku ktorým sa neskôr vracal. Na samotný vývoj jeho výtvarného názoru vplývala spočiatku tvorba nórskeho expresionistu Edwarda Muncha a tvorby tzv. Parížskej školy, najmä P. Picassa, J. Grisa a talianskeho umelca G. Chirica, z českej avantgardy hlavne E. Fillu, R. Kremličku, J. Čapka, J. Zrzavého a iných. Galanda si vytváral a dotváral svoj umelecký názor na prahu tridsiatky, teda ako zrelý a zodpovedný človek, budúci tvorca a umelec.
Okrem maľby a grafiky sa s veľkým úspechom venoval aj knižnej grafike a ilustrácii, za ktorú sa mu dostalo za jeho života najväčšieho uznania. V roku 1933 bola jeho knižná grafika odmenená Krajinskou cenou a na svetovej výstave v Paríži v roku 1937 striebornou medailou. Zomrel 5. júna 1938 v Bratislave. Pochovaný bol v Turčianskych Tepliciach, odkiaľ bol v roku 1978 prevezený na Národný cintorín v Martine. V roku 1984 odbor kultúry Okresného národného výboru v Martine v spolupráci s Mestským národným výborom v Turčianskych Tepliciach z podnetu pani Márie Galandovej, vdovy po maliarovi Mikulášovi Galandovi, vykúpil do majetku štátu jeho rodný dom v Turčianskych Tepliciach pre zriadenie pamätnej expozície tohto významného slovenského umelca. Pani Galandová ponúkla pri tejto príležitosti Turčianskej galérii v Martine výber z umelecovej výtvarnej a dokumentačnej pozostalosti darom.
Rodný dom Mikuláša Galandu bol 13.júla 1979 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Priestory domu upravila Turčianska galéria v Martine na výstavné účely v roku 1987. Od 1.júla 2001 je rodný dom Mikuláša Galandu vlastníctvom mesta Turčianske Teplice.