BLATNICA. Poetkinu neter Vieru Gardošovú z Bratislavy, ktorá dom v Blatnici zdedila, požiar zasiahol veľmi hlboko. K celej situácii sa odmietla vyjadriť, cez svojich príbuzných nám odkázala len jedno: zhorela pamiatka na Haľamovú.
Nám sa túto pamiatku podarilo pre históriu aspoň z malej časti zachytiť. Synovec umelkyne Ivan Roll z Martina si pospomínal, čo v dome po Maši Haľmovej ostalo a v Archíve literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine sa zachovalo pár fotografií, ktoré zachytávajú interiér domu.
Nábytok si priniesla z Tatier
Maša Haľamová zomrela v roku 1995 bezdetná, dom zanechala neteri po manželovi - doktorovi Jánovi Pullmanovi Viere Gardošovej. Bola jej blízkou už od malička, poetka ju dokonca niesla na krst. Po manželovej smrti, ktorá ju silno poznačila, prišla zabúdať do rodnej dediny. Keďže jej rodný dom pri rázcestí do oboch dolín padol v Povstaní, kúpila si Maša Haľamová starší dom pod Plešovicou, kam 14-ročné krstňa vodila z Bratislavy so sebou.
Pred necelými siedmimi rokmi sme sa na dvore domu stretli s už ženou na dôchodku. Ukázala nám vyšívané vankúše, háčkované záclony a dečky, ktoré poetka urobila, spomenula, že v dome sa nachádza nábytok, ktorý si jej krstná mama priniesla z predošlého domova vo Vysokých Tatrách.
Jej obľúbenú izbu zachránili
Ivan Roll, syn poetkinej sestry Ľudmily, v dome dlhší čas nebol, jeho spomienky sú kusé. No pamätá si, že jeho teta milovala prednú izbu, do ktorej si priniesla nábytok zo Štrbského Plesa. Nazývala ju slovenskou izbou. „Mala tu vyrezávaný nábytok s maľovanými slovenskými námetmi. Teta v tejto izbe rada sedávala vo fotelke a rok pred smrťou, keď sa lekárom podarilo zachrániť jej jedno oko, lebo strácala zrak, tu čítavala knihy," zaspomínal si Ivan Roll.
Spomínanú izbu sa hasičom vraj podarilo zachrániť, uchovali sa i obrazy. Dom je však v dezolátnom stave, hovorí sa o jeho zbúraním.
Otec Haľama pokukoval po Textorisovej
Maša Haľamová vyrastala pri Oľge Textorisovej, matkinej priateľke. Ona vraj zariadila, aby sa Oľga Peniažková vydala za 53-ročného vdovca so šiestimi deťmi. Olejkár Jozef Haľama sa chcel pôvodne oženiť s Textorisovou, no učiteľka sa viazať nechcela a nahovorila na vydaj svoju 26-ročnú kamarátku, ktorá prežívala nešťastnú lásku. Na štúdiách v Nemecku sa zaľúbila do študenta teológie, rodičia im však v láske bránili, a tak si mladý kňaz siahol na život.
Oľga Peniažková porodila olejkárovi ešte dve deti - Mašu (1908) a syna Jána. Po ôsmich rokoch Haľamovi zomrela na tuberkolózu i druhá žena a keďže bol stále na cestách, podľa jej poslednej vôle žila budúca poetka s Oľgou Textorisovou.
Tatry opúšťala zronená
Pre maďarizačný tlak odišla Maša Haľamová s učiteľkou do slovensko-chorvátskej školy v Starom Pazove, kde napísala prvú báseň. Po návrate na Slovensko sa o poetku starala v Bratislave vydatá sestra, vychodila gymnázium, urobila si ročný kurz na obchodnej akadémii a odišla pracovať do prijímacej kancelárie sanatória v Starom Smokovci. Tu jej vyšla prvá zbierka Dar a stretla lekára Jána Pullmana, za ktorého sa po troch rokoch v 1930 vydala.
Ako jedinému lekárovi na Štrbskom Plese robila asistentku, počas Povstania spoločne pomáhali zraneným. Po tridsiatich rokoch manželstva Ján Pullman nečakane zomrel, poetka sa rozhodla miesto ich šťastného života v Tatrách opustiť.
So smrťou manžela sa vyrovnala v básňach
So smrťou manžela sa Maša Haľamová vyrovnávala pri písaní poézie a práci vo vydavateľstve Mladé letá, kde tvorila rozprávky pre deti. Dvere za osobnou tragédiou spojenou s manželom definitívne zamkla po desiatich rokoch v tretej a poslednej zbierke Smrť tvoju žijem.
Posledné dni prežila v Martine
O Maši Haľamovej sa pamätníci vyjadrovali ako o krehkej žene, ktorá v každom zanechávala „pocit slnka". Aj vo vysokom veku mnohých prekvapovala, keď sa chytila murovať alebo sa ako sedemdesiatnička postavila na lyže. Poetka bola vášnivou lyžiarkou, v roku 1935 sa na lyžiarskych majstrovstvách sveta vo Vysokých Tatrách dokonca stala najmladšou rozhodkyňou.
Maša Haľamová však mala od malička problémy s dýchaním, 17. júla 1995 zomrela po astmatickom záchvate a srdcovom infarkte v bratislavskej nemocnici. Posledné dni pred smrťou trávila pri synovcovi Ivanovi Rollovi v Martine, bol s ňou i v posledné minúty života.
Toto je už minulsoť. Poetka si tu priniesla nábytok z Vysokých Tatier, doplnila ho ručne vyšívanými dečkami. Fotky pochádzajú z Archívu literatúry a umenia SNK V Martine.