MARTIN. Ako pripomenutie stačí uviesť vydávanie súhrnných bio-bibliografických slovníkov osobností v jednotlivých regiónoch, napr. Osobnosti vedy trenčianskeho regiónu (2003), Osobnosti Kysúc (2004) či najnovší Biografický slovník dejateľov Oravy (2010) a i.; súčasne vydávanie slovníkov dejateľov jednotlivých miest a obcí na Slovensku (Banská Bystrica, Martin, Nitra, Poprad, Revúca a i.), ktoré sa zintenzívnilo najmä po vydaní Slovenského biografického slovníka (zv. I - VI, 1986 - 1994), spracovaného na pôde Biografického ústavu Matice slovenskej v Martine.
Pretože Slovenský biografický slovník (SBS) je uzavretým lexikografickým dielom, poznačeným sumou znalostí i politickými obmedzeniami doby jeho vzniku, pracovníci Národného biografického ústavu Slovenskej národnej knižnice pripravili a realizujú projekt novej edície viaczväzkového slovníkového diela pod názvom Biografický lexikón Slovenska. Podľa novej koncepcie tento slovník, popri upravených, revidovaných a doplnených životopisných heslách z pôvodného SBS, prináša heslá slovenských dejateľov, spracované na základe nového výskumu (najmä heslá obchádzaných duchovných a exilových osobností), heslá dejateľov zomrelých po r. 1984 a pod. Pri zaraďovaní a koncipovaní hesiel sa mohli opierať (okrem vlastnej dokumentácie) o najnovšie monografické práce, štúdie i špeciálne slovníkové diela, medzi nimi napr. Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenska (2000), Evanjelická encyklopédia Slovenska (2001), Slovenský literárny exil od P. Cabadaja (2002) a i.
Prvé tri zväzky Biografického lexikónu Slovenska (vydané v rokoch 2002, 2004 a 2007) obsahujú heslá vyše 5 000 dejateľov Slovenska s uzavretým životom a dielom zo všetkých oblastí tvorivej práce, umeleckého, vedeckého, kultúrneho, spoločenského, hospodárskeho a politického života od Veľkej Moravy po súčasnosť. Nadväzujúci IV. zväzok Biografického lexikónu Slovenska obsahuje heslá 1 358 slovenských a slovacikálnych osobností zo spomínaných oblastí tvorivej práce a organizačnej činnosti, ktoré zanechali viditeľnú stopu v našich národno-kultúrnych dejinách. Z významných osobností zomrelých v ostatných desaťročiach (do r. 2000) spomenieme podrobne spracované heslá spisovateľov v literárnych vedcov (Elena Chmelová, Karol Izakovič, Peter Karvaš, Zlatko Klátik a i.), vedeckých pracovníkov: geológ Ján Ilavský, historik Vendelín Jankovič, chemik Ján Jarkovský, botanik Anton Jurko, historik Miloš Jurkovič a iní, výtvarných umelcov, hercov a hudobníkov (Jozef Ilečko, Ondrej Jariabek, Martin Jonáš, Dezider Kardoš, Alojz Klimo a i.). Pri týchto heslách, ako aj pri biografiách menej známych osobností, popri prehľade života, činnosti a diela, sú zvlášť cenné podrobné súpisy diela a literatúra o dejateľovi, ktorá môže byť podnetom pre ďalšie bádanie.
Takto koncipovaný Biografický lexikón Slovenska, ktorého štvrtý zväzok sa dostáva na knižný trh, je základným slovníkovým dielom o slovenských dejateľoch, ktoré by nemalo chýbať nielen v knižniciach, školských a osvetových inštitúciách, ale aj v pozornosti širšej kultúrnej verejnosti.
Autor: CA