TURČ. TEPLICE, MARTIN. Irena Tumpachová z Turčianskych Teplíc sa problematikou očkovania začala zaoberať pred viac ako tromi rokmi. Dohnala ju k tomu vlastná skúsenosť. Dcérka jej dcéry vraj dostala po zaočkovaní vakcínou proti tuberkulóze rakovinu.
Tumpachová: Na detskej onkológii by zmäkol aj vrah
„To, čo si Simonka prežila, by som nikomu nepriala," hovorí Irena Tumpachová a začína rozprávanie. Podľa nej sa všetko začalo, keď mala Simonka viac ako päť mesiacov a dostala druhú dávku kombinovanej vakcíny. Miesto po vpichu sa jej zapálilo a po dozretí vyšlo z neho za lyžičku zeleného hnisu. O týždeň na to, si všimli, že dievčatko má na krku hrču asi 4 krát 5 centimetrov. Roztočil sa kolotoč behania po vyšetreniach v Martine a neskôr v Bratislave. „Na detskej onkológii v Bratislave by zmäkol aj masový vrah. Holé hlavičky, smutné krvou podliate oči, nárek detí," rozpráva svoje pocity Irena, ktorá sa pýtala lekárov, či choroba jej vnučky nemá súvis s vakcínou. „Podľa lekárov však vakcína len napomohla, aby sa prejavila vrodená choroba," reprodukuje. Potom im lekári oznámili, že je to nádor, ktorý sa ale nedá operovať. Jedinou nádejou boli chemoterapie.
Vakcíny treba prehodnotiť
"Keď vybrala osem dávok, nádor sa akoby stratil až na malé čiastočky kalcifikátov, ktoré tam vytvorila vakcína proti tuberkulóze (BCG). Potom nasledovala transplantácia kostnej drene, čo bolo pre nás najťažšou skúškou v živote," povedala Irena. Potom dieťa absolvovalo rádioterapiu a po nej nasledovala udržiavacia liečba. V súčasnosti je už dievčatko triapolročné, rakovina sa od poslednej dávky chemoterapie zatiaľ neprejavila. Irena je však presvedčená, že rakovinu má na svedomí očkovacia vakcína. V prepúšťacej správe Simonky dokonca lekári uvádzajú, že ochorenie môže byť spôsobené vakcínou proti TBC a ďalej uvádzajú, že v čase, keď jej bola podaná vakcína, mala zníženú imunitu.
Irena Tumpachová chce dosiahnuť, aby očkovanie pre deti nebolo povinné a vakcíny, ktoré sa budú používať, aby testovali aj na Slovensku. Preto sa pridala k Petícii za slobodnú voľbu v očkovaní. „Poznáme veľa prípadov aj v Turci, kedy deti ostali po očkovaní trvalo poškodené. To nie je v poriadku," myslí si Irena.
Po prvom zaočkovaní problémy s dýchaním
Poznáme aj iný príbeh ďalšej Turčianky, ktorej dcéra má podľa nej tiež následky po očkovaní vakcínou proti šiestim druhom chorôb Infanrix Hexa a tiež Prevenarom proti pneumokokom v jej troch mesiacoch. "Dovtedy bola zdravé životaschopné bábätko. V podvečerných hodinách začala strašne plakať až vrieskať. Nedala sa nijak utíšiť, trvalo to asi štyri hodiny. Potom som ju už zobrala na ruky, keď zrazu začala kašľať, akoby sa nevládala nadýchnuť, doširoka otvorila ústočká a začala v tváričke modrať. To už som začala naozaj panikáriť, položila som ju potom na chrbátik a párkrát jej silno fúkla do úst. Našťastie prišla k sebe a znova sa rozplakala, ale to už bol normálny detský plač. Asi týždeň na to začala mať problémy so stolicou a suchú pokožku," pokračuje žena, ktorá je zároveň aj lekárkou.
Po ďalšej dávke vakcíny atopický ekzém
„Pediatrička ma ubezpečila, že je to normálne, že dojčené deti nemusia mať dlhšie stolicu a jej reakcia po očkovaní bola pravdepodobne na bolesť po vpichu. Tak sme zaočkovali v riadnom termíne aj druhú dávku spomínanej vakcíny. Odvtedy sa jej rozvinul atopický ekzém. Dnes má dcéra dva a pol roka a potvrdenú intoleranciu na kravské mlieko, lepok, sóju, vajce, dokonca zemiaky. Kožu má tak extrémne citlivú, že je rizikom pre ňu umyť si ruky aj v obyčajnej vode z vodovodu, ak je trochu viac chlórovaná. Každý deň si vyčítam, že som si potrebné informácie nezistila skôr a v slepej dôvere som vystavila vlastné dieťa riziku, ktorého následky bude znášať možno aj celý život," vyrozprávala svoj príbeh Turčianka, ktorá nechcela byť menovaná.
Názory rodičov sú skreslené
Na názor sme sa pýtali aj odborníka lekára Rastislava Maďara, ktorý pracuje na JLF UK v Martine a zároveň je aj vedúcim Očkovacieho centra v Ostrave a medicínskym riaditeľom najväčšej siete očkovacích centier v Českej republike.
„V populácii sa tradujú rôzne mýty o škodlivosti očkovania proti chrípke, osýpkam a podobne, ako napríklad, že spôsobujú autizmus alebo Crohnovu chorobu. Nič z toho sa však nikdy nepotvrdilo," reaguje na mýty o očkovaní lekár Rastislav Maďar.
Povinné očkovanie proti TBC sa v Čechách zrušilo
„Vakcína proti tuberkulóze skutočne spôsobuje pomerne často lokálne komplikácie, občas aj dlhodobejšie. Aj preto sa uvažuje, že tak ako v Českej republike sa nebude ani na Slovensku očkovať proti tejto chorobe celoplošne, ale len rizikové skupiny. V Česku platí novela vyhlášky o očkovaní od novembra 2010, ktorá povinné očkovanie pre každé dieťa proti TBC zrušila. Osobne by som proti zrušeniu plošného očkovania proti tuberkulóze nebol. Mohlo by zostať len u rizikových skupín populácie," tvrdí lekár Rastislav Maďar. „Ďalšie vakcíny v rámci povinného pravidelného očkovania sú bezpečné a účinné. Ak by bola najmenšia pochybnosť o bezpečnosti ktorejkoľvek vakcíny, rozhodne by sme nepripustili, aby nimi boli deti očkované a, samozrejme, ani dospelí," ubezpečil R. Maďar.
Dve aktivity s podobným zameraním
Spomínanú petíciu podľa našich informácií k piatku minulého týždňa podpísalo viac ako päť tisíc ľudí. Informoval nás o tom Marián Fillo z petičného výboru Petície za slobodnú voľbu v očkovaní.
Na Slovensku je aj iná aktivita s podobným zameraním - Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania (IURO). Členovia petičného výboru sa však nestotožňujú so všetkými požiadavkami, ktoré IURO adresovala parlamentu. Kým IURO navrhuje znížiť na 1 euro pokuty rodičom, ktorí odmietnu dať očkovať svoje dieťa, petičný výbor navrhuje zrušiť akékoľvek pokuty. Tie v súčasnosti môžu byť až do výšky 331 eur. Petičný výbor však podporuje návrh IURO, ktorý je zároveň návrhom verejného ochrancu práv, aby bol, podobne ako Nemecku, prijatý zákon o odškodňovaní obetí očkovania. Odôvodňuje to desiatkami prípadov detí, ktoré boli ťažko zdravotne poškodené očkovaním.
Zmeny v očkovacom systéme zatiaľ nebudú
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky má informácie o tejto petícii. Dostali sme odpoveď, v ktorej úrad odmieta, že by povinné očkovanie bolo protiústavné, pretože o protiústavnosti by musel rozhodnúť Ústavný súd. Zároveň argumentuje, že očkovanie na Slovensku sa realizuje od päťdesiatych rokov minulého storočia. „Dôslednou imunizáciou sa podarilo už v roku 1960 eliminovať detskú obrnu a novorodenecký tetanus. Od 60-tych rokov sa neevidovalo ochorenie na tetanus u detí a mladistvých. Posledné ochorenie na záškrt bolo hlásené v roku 1980, posledné ochorenie na osýpky v roku 1998 a u ostatných nákaz imunizačného programu sa chorobnosť pohybuje na veľmi nízkych hodnotách. Samotné očkovanie nemôže spôsobiť vznik ochorenia, proti ktorému je očkovanie určené. Priaznivá situácia u nás vo výskyte ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním je podmienená tým, že detská populácia je systematickým očkovaním pred nimi dobre chránená. V súčasnosti Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky neplánuje zmeny v systéme očkovania," uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková.
POVINNÉ OČKOVANIE
- tuberkulóza (4. až 42. deň) v jednej dávke- tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna, Hib, nákazlivá žltačka typu B (3., 5. a 11. mesiac života) v troch dávkach
- pneumokoky (10 resp. 13 kmeňov – podľa použitej vakcíny) v 3., 5. a 11. mesiaci života – v troch alebo štyroch dávkach
- osýpky, príušnice, ružienka (15. až 18. mesiac života, 11. rok života) v jednej dávke
- tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna (6. rok života) v jednej dávke
- tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna (13. rok života) v jednej dávke
- tetanus, záškrt (30., 45., 60., 75., 90. rok života) v jednej dávke