MARTIN. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši vlaňajšiu Noc múzeí otváralo malým mamutíkom v životnej veľkosti. Aj jeho stvoriteľmi bola dvojica otca so synom Petrovia Klaudínyovci, ktorí predtým stvorili známeho mamuta Žofku. Tentoraz sa preorientovali na medveďa jaskynného, ktorý žil asi sto až tristo tisíc rokov pred naším letopočtom. Maketa obrovského zvieraťa meria na výšku i dĺžku asi dva metre, no váži ako modelka - päťdesiat kíl.
Medveď z islamských oviec
Praveké zviera robili Klaudínyovci podľa starších kníh, proporčne vychádzali z originálnej lebky, ktorú im zapožičalo samotné múzeum. Medveď sa potom v divadelnej dielni narodil za pár mesiacov. Klaudínyovci na ňom pracovali od septembra do decembra. Minulý týždeň ho odovzdali múzeu. Na svet prichádzal medveď pomerne ťažko. Kým mu stvoritelia formovali z polystyrénu telo, hľadali správny kožuch, zuby, oči i jazyk. „Rozmýšľali sme, z čoho urobíme srsť, oslovili sme viacerých výrobcov. Z Česka nám poslali umelú kožušinu, vlasy však boli príliš krátke. Napokon sa mi podarilo zohnať ten správny kožuch u Poliakov, ktorí kšeftujú so všetkým. Medveď má na sebe pravú srsť z islamských oviec," prezradil Peter Klaudíny ml.
Jazyk kúpili v mäsiarstve
Klaudínyovci u susedných Čechov hľadali aj zuby, oči a jazyk. Natrafili len na jedného preparátora, ktorý mal tieto orgány aspoň približne proporčne zhodné. I keď nie všetky. „Pôvodne sme chceli urobiť oči z pingpongových loptičiek, on nám ponúkal oveľa menšie a presviedčal, že takéto na medveďov berú. Keď som mu na obrázku ukázal, na akého veľkého medveďa potreboval, ostal prekvapený. Ale mal pravdu. Hoci sa nám zdali byť oči malé, sú dobré," zasmial sa mladší z Klaudínyovcov. Jazyk so zubami sa im však z Čiech už proporčne nepozdávali. „Zuby boli evidentne skôr na súčasného medveďa. Jaskynný mal chrup iného tvaru," vysvetlil. Chrup medveďovi teda vymodelovali v divadelnej dielni a popracovali aj na jazyku. „Kúpili sme v mäsiarstve bravčový jazyk a urobili odliatok. Celkom sa podaril," zasmial sa Peter Klaudíny starší, vedúci divadelnej dielne.
Vzali ho na výlet do Jasenskej
Požiadavka liptovského múzea bola, aby medveď nemal hrozivo vycerené zuby. Klaudínyovci ho však na chvíľu obsadili do úlohy nebezpečnej šelmy. Prv než ho zatvoria do múzea, vzali ho na fotenie prírody Jasenskej doliny. Trošku sa pritom zabavili. Zinscenovali letnú opekačku s dievčatami, ktoré sa dajú pred medveďom na útek. Aj takto vyzerala originálna rozlúčka s pravekým zvieraťom, ktorému stvoritelia tentoraz nedali ani meno. „Aj sme rozmýšľali, ale asi je to zbytočné. Mamutíka sme nazvali Bystrík a deti ho v múzeu premenovali. Necháme to na ne," povedal mladý grafický dizajnér.
Klaudínyovci sa najbližšie chystajú na jaskynného leva. Bude to už štvrté zviera v životnej veľkosti, ktoré spolu vytvoria a pri ktorom získajú dostatočnú prax. Preto sa chcú pochváliť aj v zahraničí a modelovať zvieratá aj pre iných, nielen pre slovenské múzeá.