MARTIN. Bývalého poslanca parlamentu a okresného šéfa Smeru v Martine Jána Kvorku a aj jeho syna a kamaráta v utorok oslobodili spod obžaloby z obmedzovania osobnej slobody a ublíženia na zdraví.
Sudcovi chýbali dôkazy a videl rozpory vo výpovediach zbitého Jána Lacka. Prokurátor sa odvolal a rozhodne tak krajský súd.
„Nepreukázaná vina má rovnakú hodnotu ako preukázaná nevina,“ konštatoval sudca okresného súdu.
Zdenka z Bambusiek
Chronológia
Kvorka a útok na Bambuskách
- apríl 2006: Kvorka sa mal dopustiť trestných činov;
- o dva mesiace neskôr ho zvolili do parlamentu za Smer a získal poslaneckú imunitu;
- október 2009: generálny prokurátor žiadal o jeho vydanie, poslanci boli proti;
- jún 2010: stratil poslaneckú imunitu. Pokračuje stíhanie;
- marec 2011: vyšetrovateľ obžaloval Kvorku;
- november 2012: začal sa súd
- február 2013: súd oslobodil Kvorku spod obžaloby.
Prípad Jána Kvorku sa začal v apríli 2006. Mladý Róm Lacko v trestnom oznámení na Kvorku tvrdil, že ho vtedy ako 17-ročného násilím uniesli a v sklade miestnej firmy zbili tak, že stratil chuť aj čuch.
Tvrdil, že ho tak prinútili sľúbiť, že zaplatí za rozbité sklo na aute, ktoré poslanec nikdy nenahlásil polícii.
Skutočnou príčinou bitky vraj bola Lackova priateľka, ktorú Kvorka navštevoval. Zdenka z osady Bambusky pred súdom odmietla vypovedať.
Keď sa novinári pýtali Kvorku, či pozná Zdenku, reagoval nechápavo: „Koho? Otázke nerozumiem.“ Prípad označil za vykonštruovaný.
Po včerajšom rozsudku odvrkol, že na hlúpu otázku je len hlúpa odpoveď. „Samozrejme, že som spokojný. Keď človek nič nespraví, nemôže nič iné očakávať,“ dodal utekajúc z budovy súdu.
Kto koho napadol?
Martinskému sudcovi nestačili dôkazy, ktoré predložili polícia a prokuratúra.
Lacko opisoval prípad úplne inak ako Kvorka. Tvrdí, že ho naložili násilím do auta, ktoré šoféroval Kvorka a odviezli do skladu firmy.
Po údere päsťou do hlavy spadol a na zemi ho vraj kopali. Prokuratúra zvažovala aj rozšírenie obžaloby na vydieranie.
Ján Kvorka hovorí, že všetko bolo inak. Mladý muž mu vraj na semaforoch nasadol do auta, ohrozoval ho, ukradol mobil a vo firme napadol aj jeho syna.
Prokurátor však tvrdí, že je to nelogické. Pýtal sa, prečo by Lacko nasadol do Kvorkovho auta, a potom vo firme vystúpil a stratil sa, prečo Kvorka nezavolal políciu, či prečo šiel jeho syn k lekárovi až po trinástich dňoch.
Obhajoba naopak tvrdila, že jediným svedkom je Lacko, ktorý vypovedal protirečivo. Jeho zranenia ani podľa znalkyne nezodpovedali brutálnej bitke, ktorú opísal.
„Ján Kvorka bol poslanec s imunitou. Napriek tomu ho nezákonne štyri roky stíhali. Všetky úkony boli nezákonné,“ tvrdil obhajca.
Chránila ho imunita
Kvorkova tvár sa objavila pred parlamentnými voľbami 2006 na bilbordoch spolu s Robertom Ficom.
Približne dva mesiace po incidente sa stal poslancom parlamentu a štyri roky ho chránila poslanecká imunita. Keďže polícia nemohla konať, imunita chránila aj jeho syna.
Centrála Smeru v utorok reagovala rezervovane, podľa hovorkyne strany Moniky Počátkovej rešpektujú rozhodnutie súdu.
Krajská organizácia Smeru v Žiline vyhlásila, že Kvorka má jej plnú dôveru. „Je to potvrdením jeho neviny a tiež očistením jeho mena.“
Kauzy z regiónov
Strany nechávajú pri škandále svojich ľudí odísť zo strany. Často sa to deje až po rokoch.
Smer: Prípad Boríka stojí
Polícia dosiaľ neuzavrela prípad bývalého nitrianskeho vicežupana Vladislava Boríka, ktorý je obvinený z manipulovania tendrov za desaťtisíce eur. Obvinili ho ešte v máji minulého roka, odišiel potom z postu vicežupana, vystúpil aj zo Smeru. Dnes je župným poslancom.
SDKÚ: Ščurka vs Frešo
SDKÚ na čele s Pavlom Frešom rozpustila miestny zväz v Nitre, ktorému šéfoval Ondrej Ščurka. Ten za vlády Ivety Radičovej pochybne získal zákazku na prenájom daňovej budovy v Košiciach takmer za 6,5 milióna eur. Rozhodne stranícky súd. Frešo tvrdí, že Ščurka škodí strane.
MostHíd: Pol milióna
Bývalý okresný šéf Mosta-Hídu Peter Vozár, jeho priateľ z mládežníckej organizácie Slobodného fóra a z biatlonu Vítězslav Jureček chceli podľa polície pripraviť štát o vyše pol milióna eur. Polícia obvinila skupinu z pokusu o machináciu pri verejnom obstarávaní. Vyšetrovatelia preverujú ďalšie víťazné tendre vo viacerých obciach za vyše 700tisíc eur.
Smer: Lietajúci Janas
Okresný šéf Smeru a primátor Považskej Bystrice Karol Janas musel vysvetľovať, ako dokáže byť na dvoch miestach naraz. Denník Plus jeden deň zistil, že 13. decembra predsedal mestskému zastupiteľstvu a podľa prezenčnej listiny bol celý deň na Trenčianskej univerzite.
Janas vyučuje aj na Nitrianskej univerzite, je poslancom župy, v Správnej rade ÚPN, funkcionárom Zväzu protifašistických bojovníkov i futbalového zväzu.
Daniel Vražda, Mária Miháliková, Michal Piško
Centrály strán netušia, čo sa v regiónoch deje
Expert Transparency International Slovensko a mestský poslanec v Ružomberku IVAN RONČÁK si myslí, že regionálni politici sú pod menším dohľadom.
Dovolia si miestni politici viac ako celoštátni?
„Na regionálnej úrovni sa niekedy stane to, čo si už politici na celoštátnej úrovni nedovolia. Vidieť to napríklad vo vzťahu k novinárom alebo k politickým oponentom. Cenzúra v mestských novinách alebo útoky na zamestnanie politického protivníka, či jeho príbuzného, nie sú na miestnej úrovni ničím výnimočným. Keby sa vyskytlo stiahnutie nejakého príspevku z televízie na priamy politický príkaz vo verejnoprávnej televízii, bol by z toho poriadny škandál. Na miestnej úrovni taký cirkus nemá kto urobiť. Opozičníci sa síce vykričia na blogoch, ale ďalej sa to nedostane. Preto sa aktuálni držitelia moci cítia takí silní a robia stále takéto stalinistické zásahy.“
Sú miestne médiá účinné pri kontrole politikov?
„Akátaká kontrola politikov cez médiá je iba v krajských mestách, kde pôsobí veľký počet novinárov z rôznych médií. V menších mestách buď novinári nie sú, alebo iba niekoľko okrajových médií. O niečo lepšie je na tom z historických dôvodov východné Slovensko, vďaka sieti denníkov Korzár.“
V čom je rozdiel medzi vzťahom opozície a koalície na miestnej úrovni v porovnaní s celoštátnou?
„Štiepenie na strany a záujmy nejde cez myšlienky a politickú orientáciu, ale cez osobné vzťahy. Opozícia a koalícia sa tvoria skôr na úrovni ochoty pridať sa k existujúcemu establishmentu. Občas vystrelí motyka a na významnú pozíciu sa dostane nový človek. Hneď ho marginalizujú a veľa toho nedosiahne, alebo sa musí so starými vlkmi dohodnúť.“
Majú šéfovia strán prehľad, čo sa deje v regiónoch?
„Niektoré kľúčové veci miestni šéfovia strán konzultujú v centre v Bratislave, napríklad vytváranie primátorských koalícií vo väčších mestách. Inak centrály nemajú prehľad o tom, čo sa deje v regiónoch.
Daniel Vražda