a stravujeme.
MARTIN. Symbolicky k Medzinárodnému dňu detí zverejnili tiež stanovisko slovenských / zahraničných odborníkov a verejnosti k strave a stravovaniu vo forme žiadosti o aktualizáciu legislatívnych noriem a rozvoj programov na skvalitnenie stravovania na Slovensku. Dokument zaslali prezidentovi Slovenskej republiky, premiérovi, vláde a parlamentu (takmer všetkým ministrom a poslancom), tiež primátorovi a poslancom mesta Martin.
O vegetariánstve sa v Martine vedelo v 19. storočí
Martin mal a má v mnohom na Slovensku jedinečné postavenie. Aj pokiaľ ide o stravu a stravovanie. Napríklad - o vegetariánoch sa tu písalo, hovorilo i diskutovalo už koncom 19. storočia. Svoje zázemie v Martine mala tiež prvá slovenská vegetariánska spoločnosť, vychádzal tu jej časopis. Vznikla tu prvá slovenská vegetariánska škôlka, pôsobili a aj dnes sa tešia veľkému záujmu viaceré čajovne a reštaurácie zamerané na zdravý životný štýl, konali sa tu prvé celoslovenské / medzinárodné vegetariánske plesy, v meste sa postupne vytvorila a žije pomerne široká vrstva obyvateľov, ktorým záleží nielen na vlastnom zdraví, ale aj na tom, ako vyzerá náš svet (i mesto) dnes i ako bude vyzerať v budúcnosti.
Ak nič neurobíme, dôjde k nezvratným zmenám
V lete minulého roka sa – popri viacerých Slovákoch vrátane ministra hospodárstva – aj niektorí martinskí aktivisti zúčastnili medzinárodnej konferencie OSN Rio+20 o trvalo udržateľnom rozvoji. Priniesli smutné posolstvo: Zem je v katastrofálnom stave a ak neurobíme rad okamžitých, veľmi konkrétnych opatrení, môže dôjsť k náhlym nevratným zmenám, ktoré postihnú budúce generácie. Všetky . Dopad bude globálny, pocítime ho na všetkých úrovniach – na Slovensku, aj v Turci, v Martine, vonku i doma, v rodinách. Dotkne sa každého z nás.
Koncom minulého roka začali preto niektorí Martinčania (dobrovoľníci z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS, Spoločnosti Joga v dennom živote i ďalších organizácií) sadiť stromy a čistiť potoky. Neskôr vznikla medzinárodná Martinská iniciatíva za kvalitné školské stravovanie. Jej členovia a priaznivci, medzi nimi viacerí martinskí lekári, vypracovali a predložili spomínané stanovisko k našej strave a stravovaniu. Podporili ich významné naše i medzinárodné osobnosti a týždeň po zverejnení na internete ďalších vyše 500 Slovákov a Čechov . Prišli aj prvé pozitívne odozvy zo zahraničia, od predstaviteľov parlamentu i mesta Martin.
Zdravotný stav populácie sa zhoršuje
O čo vlastne v martinskej iniciatíve ide? V posledných desaťročiach i rokoch urobilo sa na Slovensku veľmi veľa v oblasti skvalitnenia zdravia. Na druhej strane štatistiky hovoria o výrazne zhoršujúcom sa zdravotnom stave slovenskej populácie – už i najmenších detí. Vedeli by to tom rozprávať sestry z martinskej pôrodnice, onkológovia, kardiológovia, praktickí lekári, gastroenterológovia, psychiatri, samotní pacienti, ale aj právnici či zamestnanci polície. Možno si to neuvedomujeme, ale to, čo konzumujeme, naše návyky v tejto oblasti, zohrávajú podstatnú úlohu v našich životoch. Ovplyvňujú naše správanie. Dokument na to upozorňuje a navrhuje praktické opatrenia, ku ktorým by malo dôjsť, aby sa život na Slovensku (i vo svete) v tomto i iných ohľadoch stal lepším.
Fajčenie, alkohol, aditíva, zvlášť ale priemyselné mäsové výrobky skracujú naše životy a menia ich kvalitu – k horšiemu. Čo môžeme v tomto smere prakticky robiť my – v Martine i vo svojich rodinách? Na jar v roku 2009 legendárny hudobník Paul McCartney spustil vo Veľkej Británii kampaň Meat Free Monday (pondelky bez mäsa). Veľký ohlas vyvolala a stále sa mu teší podobná iniciatíva (vegetariánske štvrtky) poslancov mestského zastupiteľstva v belgickom Gente. V New York Times nedávno písali o tom, ako sa v New Yorku darí vegánskym či vegetariánskym škôlkam. Prečo si nevziať príklad, neinšpirovať sa, či aktívne nebyť vzorom? Veď by možno stačilo iba siahnuť po domácich tradíciách. Vegetariánsku škôlku sme tu mali už začiatkom deväťdesiatych rokov. Bola prvá na Slovensku a, dobre si pamätám, bol o ňu obrovský záujem. Vyrastá nová generácia a prichádzajú ďalšie. Obnovme ju.
Primátor bude iniciovať zmenu legislatívy
Zo známych osobností iniciatívu podporili televízny moderátor Martin Nikodým, spevák a choreograf Fredy Ayisi, Martinčanka Janica Lacová z Food Revolution, nadácie Jamieho Olivera, slovenský vedec a ekologický aktivista profesor Martin Huba, slovinský filozof a klimatológ profesor Timi Ecimović, nominovaný na udelenie Nobelovej ceny a ďalší. Z martinskej radnice prišla správa, že primátor mesta a poslanec NR SR Andrej Hrnčiar bude v slovenskej parlamente iniciovať zmenu zákonov o stravovaní.
ČO OBSAHUJE ŽIADOSŤ Z MARTINA?
V záujme ochrany a skvalitňovania života a zdravia na Zemi odporúčame a žiadame zodpovedné medzinárodné i národné orgány a organizácie o opatrenia a rozvoj programov, ktoré by zabezpečili,:
- Aby sa kontroloval a skúmal každý z typov stravy, jej zdroje, zloženie, kvalita a účinky na zdravie i životné prostredie.
- Aby bola zabezpečená informovanosť všetkých skupín obyvateľstva, a to už od útleho detstva o výžive, ktorá je odrazom poznatkov moderných ako aj tradičných systémov (napr. ajurvédy a iných).
- Aby kvalita potravín vo všeobecnosti neklesala a aby výrobcovia (najmä prvovýrobcovia) a distribútori, ktorým na nej záleží, dostali potrebnú podporu.
- Aby v zariadeniach predškolského, školského, podnikového a verejného stravovania, tiež v zariadeniach poskytujúcich stravu nemocným, dôchodcom i osobám postaveným mimo zákon boli popri konvenčných (mäso, ryby, vajíčka obsahujúcich) typoch stravy rovnocenne ponúkané aj iné typy stravy, vrátane stravy vegetariánskej.
- Aby obyvatelia, ktorí dbajú o svoje zdravie (výberom vhodnej stravy a inými pozitívnymi zmenami v životnom štýle), ako aj tí, ktorí sa oň z rôznych dôvodov (napr. kvôli nízkemu či nedostatočnému príjmu, životu na okraji spoločnosti a pod.) nestarajú dostatočne či starať nedokážu, boli vhodnými spôsobmi k tomu motivovaní a podporovaní.
Autor: M. Šišmiš