MARTIN. Na Letnú školu esperanta, ktorá si v tomto roku zaknihuje siedmy ročník, sa prihlásilo 225 ľudí z 25 krajín, medzi nimi priaznivci tohto umelého jazyka z Nemecka, Poľska, Ruska, Dánska, Fínska, Litvy či Srbska. Striedanie miest pre školu organizátori obhajujú potrebou lepšie spoznať Slovenska, čo jej účastníci oceňujú.
Martin je v tejto súvislosti mimoriadne zaujímavým mestom, pretože v histórii experanta zohrávalo dôležitú úlohu. Ako uvádza webová stránka mesta, už v roku 1907 vyšla v Martine prvá učebnica esperanta od tolstojovca Alberta Škarvana, pôsobilo tu viac významných esperantistov, medzi nimi napríklad hudobný skladateľ Ján Valašťan Dolinský, národný umelec Martin Benka, ktorý publikoval v esperante a namaľoval niekoľko obrazov s esperantskou tématikou (medzi inými aj portrét autora esperanta L. Zamenhofa), ďalej Ľudovít Izák, Eduard Tvarožek alebo aj skupina Team. Tá vydala album v esperante. Prvý celoslovenský kongres esperantistov sa konal v roku 1947 práve v Martine. V súčasnosti tu tiež vychádza najčítanejší esperantský časopis na svete, revuo Esperanto a jeho redaktorom je známy autor učebnice esperanta Stano Marček z Martina.
Záujemcov o kurz nečaká len učenie. Pripravené sú výlety do prírody, tvorivé dielne, koncerty, prednášky na zaujímavé témy a športové súťaže. Súčasťou večerného programu je tradičný Večer národov, na ktorom majú možnosť prezentovať svoju krajinu, kultúru, jazyk. Keďže esperanto funguje ako mostový jazyk – vytvára most medzi kultúrami a ľuďmi s rôznymi materinskými jazykmi, konajú sa aj minikurzy národných jazykov, medzi nimi aj slovenčiny. Letná škola sa začne 12. a skončí 20. júla.
Autor: V.Legerská